четвер, 31 березня 2022 р.

Агресія та хейт у соцмережах. Як реагувати?💥

Більшість українців усе ще перебуває в стані гострого стресу, тривалість якого уже досягає 4-5 тижнів. 

🌓 Цьому стану притаманне так зване чорно-біле або бінарне мислення. Це когнітивне викривлення, яке прагне всі речі в світі поділити на хороші та погані, правильні та хибні, свої та чужі. Таке мислення є досить сприятливим підґрунтям для прояву агресії. 

🤯 Крім того, з початку війни кожен проживає цілий калейдоскоп почуттів. Це і страх за своє життя або життя близьких людей, і злість на окупантів, і розпач від усвідомлення власного безсилля, і туга за нереалізованими планами, і втома від постійного напруження. 

⚡Коли такі почуття інтенсивні та тривалі — далеко не кожному вдається відшукати екологічний спосіб аби прожити їх. І тоді вони можуть трансформуватись у роздратування, сарказм, докори і, звісно, агресію. 

🗨 Будь-який агресивний коментар є прихованим «запрошенням» до гри на психологічному рівні. Тобто автор коментаря, зазвичай несвідомо, очікує відповіді, переважно негативної. 
А що робити, аби хейтерські повідомлення не псували настрій та життя?  

Є декілька способів реагування: 
🥱 Ігнорувати. Будь-яка відповідь на агресію — є вступом в гру. Особливість такої гри полягає в тому, що в ній немає переможців. Після контакту всі учасники взаємодії скоріш за все відчуватимуть ніяковість/розчарування/злість, але ніяк не радість та задоволення. Найкращим рішенням є рішення не грати в психологічні ігри. 

❔Уточнювати. Якщо немає можливості уникнути контакту та не вступати в дискусію, тоді варто уточнювати, що саме співрозмовник має на увазі. Внаслідок особистих особливостей сприйняття деяка інформація може сприйматись інакше, ніж була озвучена. Нестабільний емоційний і психологічний стан може спричиняти такий ефект. А як вже зазначалось на початку — більшість людей все ще перебуває в стані гострого стресу. 

📵Блокувати хейтерів. Якщо запропоновані вище способи не є дієвими у вашому випадку і необхідно захищати власні кордони — можна блокувати тих осіб, від агресії яких ви потерпаєте. Це нормально. 
Універсальної рекомендації немає. Який із запропонованих способів реагування на хейт є найбільш прийнятним для вас — вирішуєте саме ви, виходячи з конкретних обставин. 

Головне, зберігайте власний спокій!

середа, 30 березня 2022 р.

Як навчатись, якщо всі думки про війну?

 


Мені жахливо і це нормально - такий стан зараз відчувають більшість студентів України. Вони не можуть сконцентруватись на навчанні й це викликає внутрішнє обурення та роздратування.
Такі емоції – це цілком нормально та здорова реакція та травматичні події в нашій країні. Більшість з нас проходять переоцінку цінностей та ставлять під питання доцільність вкладання ресурсів в майбутнє, коли не відомо сьогодення. Тож що робити студентку, та як бути?
Декілька моментів на які варто звернути увагу:
1. Для того, щоб зараз сконцентруватися на навчанні Вам необхідно більше часу. Плануйте на підготовки значно більше часу, ніж за звичай
2. Буде виникати системне роздратування на
педагогів та неактуальність навчального матеріалу. Врахуйте, все тимчасове! Якщо програмою передбачений саме такий навчальний план, то спробуйте його виконати
3. Запам'ятати майже не можливо навчальний матеріал. Це нормальна реакція мозку, він зараз запам'ятовує те, що важливо для виживання. Тож, робіть графічні та візуальні конспекти, щоб полегшити навчання
4. Постійне відволікання на думки про війну. Це теж цілком природний стан, тому тут важливо навчитися себе контролювати. Зосередьте увагу на навчанні і тільки на перервах дивіться канали новин. В іншому випадку навчання буде без результативне
5. Знайдіть партнера, з яким вам буде легше долати когнітивну кризу. Ви зможете мотивувати та контролювати один одного. Це забезпечить підтримку та колективну відповідальність
6. Пригадуйте чого ви обрали саме цей фах і нагадуйте собі, чому варто довчитись при будь-яких умовах. Вишукуйте щось цікаве з ваших майбутніх фахових компетенцій, що може допомогти пережити нашій країні такі важкі часи випробувань.
Слід нон-стоп держати у фокусі уваги освіту, культуру, мистецтво та духовні цінності. Це - прояв лише вільних людей. Тож, не дайте забрати війні Ваше право навчатися та розвиватись!

четвер, 24 березня 2022 р.

Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Щороку 24 березня відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

Туберкульоз – одне з найдавніших інфекційних захворювань, яке характеризується утворенням в органах специфічних запальних змін. Він вражає практично всі органи і системи організму, але найбільш частою локалізацією туберкульозу є органи дихання.

Туберкульоз поширюється від хворої людини до здорової через повітря. При кашлі, чханні або відхаркуванні хворі на легеневий туберкульоз виділяють в повітря бактерії туберкульозу. Для інфікування досить вдихнути лише незначну кількість таких бактерій.

Щорічно у світі захворюють на туберкульоз 8,8 млн. чоловік, з них – біля 1,4 млн. помирають. Туберкульоз є однією з 10 головних причин смерті в світі.

середа, 23 березня 2022 р.

Вправа "Сімейний Щит"

Пропоную вашій увазі вправу, яка може допомогти дитині і дорослим знайти способи впоратись зі стресом (копінг-стратегії).

✅Роздрукуйте шаблон щита чи перемалюйте на аркуш паперу, підготуйте ручку чи олівці для записів.
✅Інструкція:
перед тим як почати розмальовувати щит, розкажіть дитині про те, для чого він використовується.
Під час розмови скажіть дитині, що в кожного з нас є свій індивідуальний та неповторний щит, який "рятує" в складних ситуаціях.
Після виконання вправи, розмальований щит можна розмістити над ліжком, так, щоб дитина бачила його.



Фільми для спільного перегляду


 

Правила, як дитина чи підліток може потурбуватись про власну безпеку в грі:

 Ми розуміємо, що під час війни кількість екранного часу дітей збільшилась. Онлайн-ігри стали простором, де діти можуть відволіктись від тривожної реальності, робити щось зі звичного життя, певним чином визволити власні емоції

🌈
І важливо, щоб цей цифровий простір був безпечним для дитини🙌
Ділимось правилами, як дитина чи підліток може потурбуватись про власну безпеку в грі:
1. Не розповсюджуй особисту інформацію ❌
2. Пам’ятай, що не всі онлайн-друзі є тими, ким вони представляються 🤝
3. Спілкуйся з дорослим, якому довіряєш, особливо, коли потребуєш поради чи підтримки 💁‍♀️
4. Без погодження дорослих не купуй нічого в грі та не відправляй гроші незнайомцям 🙅‍♀️
5. Блокуй тих, хто шантажує чи цькує тебе під час гри 🚫
6. Якщо відчуваєш втому чи роздратування - час зробити перерву. Це може негативно вплинути на твою поведінку та комунікацію з іншими учасниками під час гри☝️
7. Обирай баланс між онлайн та оффлайн активностями і не забувай про короткі перерви - це формує модель здорової ігрової діяльності👍
Бережіть себе та своїх дітей як оффлайн, так і онлайн! Все буде Україна🙏


пʼятниця, 18 березня 2022 р.

5 правил для батьків під час дистанційного навчання дітей:

🔹Спостерігайте за поведінкою та комунікацією дитини в онлайн-середовищі. Спілкуйтесь з дитиною та наголошуйте їй, що навчання в інтернеті має проходити за такими правилами, як і в навчальному закладі.
🔹У разі потреби внесіть зміни до щоденного графіка дитини: додавайте більше фізичної активності та часу на свіжому повітрі.
🔹Завжди підтримуйте комунікацію з педагогічними працівниками: діліться вашими думками та пропозиціями, як покращити процес дистанційної освіти у вашій групі.
🔹Використовуйте офіційні шляхи комунікації з іншими батьками чи вчителями, наприклад, спільну групу у Viber.
🔹Ігноруйте підозрілі посилання, які ви отримали в спільному чаті, акаунт когось із користувачів могли зламати.



 

середа, 16 березня 2022 р.

Поради для батьків дітей з інвалідністю



 Якщо в сім’ї дитина з інвалідністю, то екстрені ситуації й навіть перебування вдома під час воєнного стану вимагає значно більше витримки та психологічного ресурсу. Проте, це стосується будь-якої ситуації, коли є дитина з інвалідністю чи особливими освітніми потребами. Тож до всіх порад щодо підготовки до надзвичайної ситуації потрібно включити ще кілька пунктів. Зокрема, до тривожної валізки, окрім базових речей має додатися низка інших речей. Ось про що потрібно пам'ятати батькам, які виховують дитину з інвалідністю:

1. Стратегічна аптечка на 3-4 тижні з найбільш необхідними ліками, особливо якщо стан здоров’я вимагає їх регулярного вживання. Якщо ви цього ще не зробили, то варто створити невеличкий стратегічний запас медикаментів, щоб їх вистачило на 3-4 тижні.
2. Спеціальне харчування для дитини, якщо вона має певні особливості харчової поведінки (суміші, пюре тощо);
3. Засоби гігієни для дітей, які мають труднощі з туалетом: памперси, одноразові пелюшки, засоби від пролежнів та опрілостей;
4. Спеціальне обладнання. Якщо є потреба і можливість, під час евакуації варто взяти спеціальні ліжка, ноші, крісла колісні тощо.
Щодо дітей, які мають розлади аутичного спектру та/або психічні порушення розвитку, тут варто якомога заздалегідь підготуватися до ситуацій, коли будуть чутні вибухи або доведеться спускатися у бомбосховища. Батьки, які пережили такий досвід у 2014-2015 роках радять:
Збудувати халабуду з ковдр і подушок у куті будинку чи квартири, де стіна не є несучою і періодично привчати дитину накриватися та перебувати там по кілька (десятків) хвилин там. Якщо буде надзвичайна ситуація, то потрібно сховатися у таке міні-укриття.
Навушники для сенсорно чутливих дітей. Користуйтеся ними і привчайте дитину, якщо цього ще не відбулося.
Зберігати спокій. Діти з розладами аутичного спектру ДУЖЕ сильно реагують на настрій, поведінку, слова батьків. Вони все віддзеркалюють. Тому найважливіше – самим бути спокійними, впевненими, не панікувати і не проявляти ЖОДНИХ надмірних емоцій. Ви маєте бути такими як завжди.
По можливості, дотримуйтесь режиму дня. Рутина – дуже важлива! Коли немає необхідності йти в укриття - готуйте їжу, прибирайте, читайте книжки – робіть все, що ви робите кожного дня.
Дякуємо за розробку рекомендацій нашому партнеру Onufryk Marianna, керівниці ГО "Соціальна синергія" та "Родина для осіб з інвалідністю".

вівторок, 15 березня 2022 р.

Казки для маленьких українців, які перебувають в укриттях


 Якщо поруч із вами є маленькі дітки, які перебувають із вами в укриттях, небайдужі українці створили канал із казками, які можна завантажити та прослухати офлайн:

https://t.me/pavlushaiyava

Адаптація дитини до іншого місця проживання під час вимушеного переселення

⁉️Як покращити адаптацію дитини до іншого місця проживання під час вимушеного переселення 🏠

🔶 поясніть дитині, що відбувається та чому ви не можете повернутися додому;
🔶 не ігноруйте питання дитини. Якщо дитина не чує відповідь, то її стан погіршується;
🔶 обсудіть з дитиною чим вона може займатися, де може погратися, де спокійно посидіти;
🔶 разом продовжуйте робити те чим ви займалися «раніше» (стабільність та безпека);
🔶 дитина повинна взаємодіяти з іншими людьми – це можуть бути спеціалісти: психологи, арт-терапевти, соціальні працівники, волонтери, а можуть бути інші діти;
🔶 частіше обіймайте дитину (не менше 12 раз в день);
🔶 не приховуйте свої почуття (не обманюйте
 та не відходьте від відповіді), надайте дитині безпечну інформацію про те, що вас турбує;
🔶 дивіться дитині в очі, коли слухаєте її. Такий контакт через погляд «каже»: «Як ти?», «Як твої справи?», «Я поруч, тобі зараз важко, я готова допомогти» (таким чином ви заглядаєте в душу дитини);
🔶 не знецінюйте почуття дитини (дозволяйте плакати, боятися, сумувати та злитись). Кажіть, що це природньо для такої ситуації;
🔶 будьте уважним слухачем «страшних» історій вашої дитини.



ПОРАДИ БАТЬКАМ